top
Župa Hrvace

Povijest župe

O oltarnoj pali i srebrnom okviru Gospe Žalosne u Hrvacama

Naziv Gospa Žalosna prijevod je izraza Mater Dolorosa, uz kojeg se još koriste i nazivi Tužna Djevica ili Djevica od sedam žalosti, a na slikama se prikazuje kao ožalošćena majka Božja koja stoji uz križ ili oplakuje Kristovo tijelo. Kršćanska ikonografija prikazuje bogorodicu u nekoliko grupa motiva, od kojih motiv Bogorodice Žalosne pripada čuvstvenim prikazima Bogorodice. Događaj koji prikazuju slike gospe Žalosne nalazimo u Lukinom evanđelju:

„A i tebi će samoj mač probosti dušu“.

U 15. stoljeću (kao pandan pet rana Kristovih) ikonografija bilježi pet mačeva. Početkom 16. stoljeća, kao pandan sedam padova Kristovih pod križem, u ikonografiju se uvodi sedam mačeva. Tijekom 16. stoljeća mačevi zabodeni u Bogorodičino srce nestaju, a oko Njenog lika počinje se prikazivati sedam medaljona u kojima je prikazano sedam Bogorodičinih žalosti: Obrezanje Kristovo, bijeg u Egipat, žalost za dvanaestogodišnjim dječakom Isusom kada se Bogorodici izgubio jer je ostao raspravljati s pismoznancima u jeruzalemskom hramu, nošenje križa, raspeće, skidanje s križa, polaganje u grob.

Poticaj čašćenju Bogorodice, a samim tim i nastanku brojnih umjetničkih djela te tematike dalo je razdoblje kuge, gladi i rata, od 14. do 18. stoljeća, poput Kandijskog, Morejskog i posljednjeg velikog rata protiv Osmanlija i u vrijeme brojnih godina haranja kuge.

Oltarna pala Gospe Žalosne izložena je na južnom bočnom oltaru župne crkve Svih Svetih u Hrvacama. To je kopija prema slici Gospe Žalosne, autora Carla Dolcija (Firenca, 1616.- Firenca, 1686.). Drugi naziv za Dolcijevu sliku je Madonna del dito, budući da se ispod Bogorodičine draperije vidi samo jedan prst.

Dimenzije slike su 60 x 90 cm, a gornja strana ima lučni završetak. Naslikana je tehnikom ulje na platnu. Na slici je prikazano poprsje Djevice Marije blago spuštene glave nagnute ulijevo i prekrivene tamnoplavim maforionom ispod kojeg se nazire narančasti veo. Ruke su Joj sklopljene. Njene grudi probada mač, a ispod prikazane Bogorodičine draperije vidi se samo jedan prst. U dnu slike dva anđela pridržavaju natpis koji glasi: Stabat mater dolorosa, što je ujedno i stih iz crkvene pjesme Jacopone da Todija. Blažena Djevica Marija stoji pred jednoličnom tamnom pozadinom, a svjetlo na Nju pada iz lijevog kuta slike te obasjava Njeno lice i lica dvaju anđela. Njena svetost simbolizirana je svjetlošću koja se širi iza Njene glave. Bogorodičino blijedo lice naslikano je mekim linijama. Pogled Joj je usmjeren prema anđelima u dnu slike. Jedan od anđela prikazan je u poluprofilu, a drugi anđeo je gotovo u potpunosti promatraču okrenut leđima. Prikazani su kao putti (tal. putto- dječačić), ljupki, krilati i mali anđeli, kovrčave kose i rumenih debeljuškastih obraza.

“Okvir je nastao lijevanjem oko 35 kilograma srebra u ljevaonici u Blatu na Korčuli.”

Drveni okvir slike zamijenjen je 2005. godine srebrenim okvirom. Autor bogato ukrašenog okvira je splitski umjetnik Miroslav Falak. Okvir je nastao lijevanjem oko 35 kilograma srebra u ljevaonici u Blatu na Korčuli. Raskošni okvir ukrašen je potom poludragim kamenjem – u dnu okvira s lijeve i desne strane nalaze se po četiri koralja i centralnim tirkizom. U središtu donje strane je emajlirano crveno srce probodeno srebrnim mačem, vizualno naglašavajući bol Blažene Djevice. Lučni završetak s gornje strane okvira ukrašen je pleterom koji završava s po dva koralja sa svake strane.

Navedeno poludrago kamenje kao i izradu emajliranog srca probodenoga mačem izradila je zagrebačka radionica koja je poslovala pod nazivom Zlatni sjaj d.o.o. a njihov direktor Erne Lerinc došao ih je osobno ugraditi u okvir. Stručnu pomoć pri odabiru materijala i radionice pružio je župljanin Hrvaca koji se bavi prodajom zlatnog i srebrnog nakita u Splitu. S bočnih strana oblikovana su dva polustupa kojima se spiralno od baze do polovine stupa uvija trnje. Širina korpusa okvira je 120 mm.

Novčana sredstva za izradu srebrenog okvira omogućili su mještani svojim dobrovoljnim prilozima uz veliko zalaganje blagopokojnog župnika fra Frane Bilokapića. Okvir je blagoslovio splitsko-makarski nadbiskup Marin Barišić 18. rujna 2005. godine u prigodi proslave blagdana Gospe Žalosne, na misnom slavlju koje se održava prve nedjelje nakon samog blagdana, pred nekoliko tisuća vjernika i hodočasnika iz Hrvaca i okolnih cetinskih župa.

O Župi Svih Svetih Hrvace

Ovu divnu prirodu, ljepotu ove župe i mjes­ta mnogi su zapazili. Izdvojimo dvojicu:

Dr. Vjekoslav Klaić piše 29. lipnja 1868. godine:

“Popodne pođosmo na čarobno Hrvatačko polje i do najljepšeg sela Hrvatce, koje se stere Sinju na sjeveru…”

dr. Ivan Bašić, prof. ani­malne fiziologije, rekao je:

“Selo Hrvace je jed­no od najljepših sela u Hrvatskoj, njegove su ljepote i položaj jedinstven i veličanstven.”

Sredina župe je uzvisina Crkveni brijeg s koje­ga se pruža divan pogled na čitavu župu i dio Sinjske krajine. Tu je bila prva crkva – staro­hrvatska crkva – o kojoj nam svjedoče ulom­ci (ostaci) koji se nalaze u Muzeju hrvatskih arheoloških spomenika u Splitu. Tu crkvu porušile su Osmanlije kad su zauzeli Cetin­sku krajinu. Drugu crkvu su ponovno sagradili vjernici već 1686., čim su se oslobodili islam­ske vlasti. Treću, sadašnju crkvu sagradili su vjernici 1871. pod vodstvom vrijednog žup­nika fra Mate Vezilića. Crkva ima pet oltara. Najvrijednije što crkva ima su dvije svete, umjetničke slike Gospe Žalosne (Hrvatačke Gospe), koja je nastala iz škole Karla Dolcija krajem 18. stoljeća, te sliku Svih Svetih, koju je naslikao Francesco Maggioto 1790. Ove su slike najveći ures hrvatačke crkve. Hrvatačka župa bila je dugo vremena kapelanija (dio) župe Gospe Sinjske, kojom su upravljali fra­njevci Sinjskog samostana. Od 1757. broje se hrvatački župnici, kojih je dosada bilo 48. Podrijetlom iz župe dosad je poznato 24 svećenika (franjevca), od kojih je preminulo 13, a živih je još uvijek 11. Časnih sestara raznih redovničkih zajednica bilo je 37. Umr­lo ih je 10, a živih još ima 27. Uz crkvu se nalazi staro groblje, a novo groblje s novom mrtvačnicom dvjestotinjak je metara južnije. Između crkve i novog groblja sagrađena je i nova župna kuća 1991- godine.

 
 

 

Vremenska crta

7000. – 2500. g. pr. Krista

 

NEOLITIK

Na ovom tlu živjeli su i vladali razni narodi i vladari. Najstariji tragovi prapovijesnog čovjeka na ovom području smještaju se u mlađe ka­meno doba ili u neolitik. O tome nam govore dvije pećine: peći­na Tamnica i Stipanovića (Vodena) pećina.

2500. – 800. g. pr. Krista

 

RAZDOBLJE BAKRA I BRONCE

Slijedi razdoblje bakra i bronce. Iz ovog razdoblja imamo nalazišta oko Velikog Rumina i Velike Kekezove gomile.

800. g. pr. Krista – 9. g. posl. Krista

 

ŽELJEZNO DOBA

U željeznom periodu tu žive ilirska plemena: Delmati, Liburni…

270. – 275. posl. Krista

 

RIMLJANI

Rimljani su nakon 160 godina uspjeli pokoriti Ilire. Iz ovog rimskog vremena pronađeno je više nadgrobnih spomenika, ostaci rimskog vodovoda što je kroz Hrvace vodio prema Aeq-uumu, te natpis posvećen u čast rimskom caru Aurelijanu, ugrađen u kuću Mate Lovrića kod Malog Rumina.

7. – 8. stoljeće

 

SEOBA NARODA

Hrvati su se ovdje nastanili u vrijeme seobe naroda, odnosno doseljenja Hrvata u ove kra­jeve od 7. – 8. stoljeća. Tu su prihvatili kršćan­sku vjeru i živjeli u Cetinskoj županiji i Splitskoj biskupiji (nekoć Solinskoj). Hrvati­ma su vladali najprije hrvatski knezovi i kra­ljevi, a zatim u srednjem vijeku, hrvatski ve­likaši: Šubići, Nelipići, Frankopani…

16. stoljeće

 

POD TURCIMA

Turske su snage osvojile Sinj 1513. ili 1536. godine. Nakon pada Klisa 1537. godine, Cet­inska krajina, pa tako i Hrvace, bili su pod osmanlijskom vlašću do 1686. godine. Narodu je bilo vrlo teško živjeti pod muslimanskom vlašću. Sigurno su tada mnogi iz ovog kraja pobjegli, a neki su i ostali. U ovo mjesto Tur­ci su doveli svoje sunarodnjake. U Hrvacima su, kako svjedoči defter iz godine 1604., ure­dili svoju kasabu (varoš), sagradili džamiju i imali svoje imame (svećenike), mujezina (službenika koji je s minareta pozivao vjernike na molitvu).Vjerskih službenika bijaše 59 oženjenih i 31 neoženjenih. Najveći vele­posjednici bili su mahom muslimanske age. Za vrijeme 150 godina osmanlijske su vlasti u svim mjestima porušile kršćanske vjerske objekte: crkve, kapele i groblja.

17. – 18. stoljeće

 

DOLAZAK FRANJEVACA

Cetinska krajina i Hrvace oslobođeni su od muslimanske vlasti 1686. godine. Franjevci Bosne Srebrene dovode u krajinu veliko mnoštvo kršćana i tako naseljavaju ovu plodnu zemlju. Od sada ovdje vladaju Mlečani (Venecija) od 1686. – 1797., a Austrijanci (Aus­trougarska monarhija) od 1797. – 1918., s malim prekidom vladavine Francuza. Kroz ovo vri­jeme mnogo toga se obnovilo, sagradile crkve, putovi…

20. stoljeće

 

KRALJEVINA JUGOSLAVIJA

I dalje tuđinci vladaju Hrvatskom i našim mjestom od 1918. -1941. godine. Hrvatska ula­zi u sastav Kraljevine Srba, Hrvata i Slovena­ca (Kraljevine Jugoslavije). Hrvati su opet pod srpskom hegemonijom. Vrlo kratko vrijeme narod se veselio svojoj Nezavisnoj Državi Hrvatskoj (1941. – 1945.), a od tada pa sve do 1990. opet na ovim prostorima vladaju Srbi u novoj komunističkoj Jugoslaviji. Komunisti šalju u zatvore svoje protivnike i ubijaju ih. S posebnim su žarom progonili katoličku Cr­kvu, njezine službenike i vjernike. Spomeni­mo samo to da su iz redova naše Franjevačke provincije Presvetog Otkupitelja sa sjedištem u Splitu ubili 44 franjevca.

1991. – 1995. g.

 

DOMOVINSKI RAT

U Domovinskom ratu od (1991. – 1995.), Hr­vati su pod vodstvom svoga predsjednika, dr. Franje Tuđmana, pobijedili neprijatelje i us­postavili Republiku Hrvatsku. Bogu hvala na njegovu daru, daru slobode i države! I sada postoje problemi, kao i svugdje po svijetu, ali sve je lakše kad si svoj na svome. Kako budemo radili i kakvu vlast budemo birali, tako će nam i biti!

Prema maticama od 1818. – 2001. godine u župi Hrvace krštenih je 10.703, umrlih 6.861, vjenčanih 2.485.

U I. svjetskom ratu poginulo je 32, u II. 165, a u Domovinskom ratu 6. Ukupno 203.

Godine 1857. Hrvace broje 1286 stanovnika; 1900. godine 1784 stanovnika; godinel921. stanovnika je bilo 2137; godine 1948. 2026 stanovnika; godine 1953- bilo je 2602; god­ine 1971. stanovnika 2250; godine 1981. stanovnika 2402; godine 1991. stanovnika 2082 i godine 2001. stanovnika 1857.

Iseljenici u prekomorske zemlje: Australija (56 -151), Južna Amerika (15 – 60), Sjeverna Ameri­ka (16 -74), te još u europske zemlje (75 – 267); ukupno 162 obitelji s 552 člana. Danas pos­toji 60 hrvatačkih prezimena.

U ovoj Monografiji još možete doznati o običa­jima u Hrvacima, školi u Hrvacima i Hrvatačanima (u mjestu i po svijetu s visokom struč­nom spremom, koliko smo mogli doznati). Posebno ističemo najpoznatije Hrvatačane: Ivana Galica, promotora moderne umjetno­sti u Splitu, Stjepana Rađana, hrvatskog pučkog književnika, fra Jerka Lovrića, provin­cijala Franjevačke provincije Presvetog Ot­kupitelja sa sjedištem u Splitu, a tu su i naši svećenici – mučenici fra Petar Paviša, fra Stan­ko Bradarić i don Ivan Šarić. Možete još proči­tati poslovice i šale, o športu, gospodarstvu u Hrvacima, alkarima iz Hrvaca itd.

Knjiga je napisana i kao sjećanje na Veliki jubilej Kršćanstva, 2000-tu godinu, te kao sjećanje na 520. obljetnicu (1480.-2000.) pr­vog pisanog poznatog spomena Hrvaca -Hrowacza – 25. srpnja 1480. godine u Budimu (Budimpešti), u povelji hrvatsko-ugarskoga kralja Matijaša Korvina poslanicima Poljičke Republike (vidi sliku str. 61-62).

 
 

 

Gdje nas pronaći

Lokacija crkve

Crkva Svih svetih u Hrvacama